Lisans Eğitimi Hakkında

Lisans programı % 30 İngilizce olup Zorunlu Hazırlık Sınıfını başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz 1. sınıfta mühendislik eğitimine temel teşkil edecek düzeyde matematik, fizik, kimya, bilgisayar programlama derslerine devam ederler. 2. sınıfta temel mühendislik dersleri, 3. ve 4. sınıflarda ise Kimya Mühendisliği alanı dersleri yer almaktadır. Çoğu bilgisayar destekli olarak yürütülen lisans derslerindeki kazanımlar ödev, laboratuvar raporu ve projeler ile desteklenmektedir. Mezuniyet için en az biri 4. sınıftaki Araştırma Teknikleri dersi olan 6 Seçmeli ve 1 Sosyal Seçmeli dersin başarılması, 45 iş günlük Yaz Stajının tamamlanması gerekmektedir. Bu şekliyle 160 kredilik (240 ECTS) mezuniyet kriterini sağlayan mezunlarımız ‘Kimya Mühendisi’ ünvanı alırlar. Başarılı öğrencilerimizin Çift Anadal veya Yandal Programlarına katılımı teşvik edilmektedir.

Öğrencilerimiz Erasmus+ kapsamında Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İrlanda ve İsveç’teki üniversitelerle yapılan anlaşmalarla öğrenim ve staj hareketliliğinden yararlanabilmekte, ayrıca Farabi ve Mevlana programlarına katılabilmektedir.

% 30 İngilizce lisans programımız 2004’ten itibaren MÜDEK tarafından gerçekleştirilen ziyaretler kapsamında farklı sürelerle akredite olmuş, son olarak Eylül 2021’e kadar yetkinlik alınmıştır.

2018-2019 Eğitim-öğretim yılından itibaren % 30 karma İngilizce program kapatıldığından, % 100 Türkçe ve % 100 İngilizce programların açılması planlanmaktadır. Derslerin içeriği önceki programın benzeridir.